CHP’den İYİ Parti’ye: Teklif var ısrar yok

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Kurmaylar, “Biz ittifak sisteminin kurulması açısından herhangi bir olumsuz poziyon almayız. En büyük ittifakı kurma gayretinde olacağız. Ama bu açıklamalar sürerse İYİ Parti’ye gitmenin anlamı yok. Genel Başkan da zorlamaz” görüşünü dile getirdi.

‘Büyük risk aldı’

Akşener önceki gün katıldığı TV yayınında, yerel seçimlere tek başına girme ve 81 il ile ilçelerinde kendi adaylarını çıkarma kararlarının “blöf” olduğu yönündeki değerlendirmelerin sorulması üzerine, “Blöf mlöf yapmıyoruz” diyerek, bu konuda kararlı oldukları mesajını vermişti. Akşener’in son açıklamalarını Milliyet’e değerlendiren CHP’li kurmaylar, özetle şu görüşleri dile getirdiler:

“Aldıkları karar kendi içlerinde de tartışma konusu. Meral Hanım çok büyük bir risk almış durumda. Olası bir mağlubiyetin faturası Meral Hanım’a çıkar ki kendisi de söylüyor. Kemal Bey bu konuda asla bir polemiğe girmez, sabreder. Biz CHP olarak hiçbir parti ve kişi için böyle konuşmalar yapmıyoruz, kimseyle ilgili bağlayıcı ifadeler kullanmıyoruz. Çünkü yarın herhangi bir konuda konuşmak icap ederse yüzyüze bakabilmeliyiz. İki tarafın da birbiriyle konuşamaz hale gelmemesi adına Kemal Bey ve biz özenli ve hassas davranıyoruz. Genel Başkan, İYİ Parti’nin kararına ilişkin ‘haklarıdır, ne yapalım’ yorumunu yaptı. Biz bu çerçevede polemiğe girmekten, tartışmaya dahil olmaktan kaçınıyoruz. Ayrıca şuna inanıyoruz; seçmen sandıkta ittifakı yapar.”

Kurmaylar, yerel seçimlere herhagi bir işbirliği olmadan girecekmiş gibi çalışmalarını yürüttüklerini ancak kurultay sonrası işbirliği imkanı olup olmadığına bakılacağını ifade ediyor. Bu noktada ise Kılıçdaroğlu’nun kurultay sonrası İYİ Parti’nin de kapısını çalıp çalmayacağı merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x