Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan Karabağ açıklaması: Başka çarenin kalmadığı bir operasyondu

Birleşmiş Milletler 78’inci Genel Kurulu için ABD’nin New York kentinde temaslarda bulunan Bakan Fidan, Türkevi’nde gazetecilerle bir araya geldi. Azerbaycan’ın, Karabağ’da Ermeni silahlı gruplarına yönelik başlattığı antiterör operasyonuna ilişkin konuşan Bakan Fidan, “Başka çarenin kalmadığı bir operasyondu.” ifadelerini kullandı.

”Vakit varken bu fırsatı Ermenistan daha iyi değerlendirmeli”

Dışişleri Bakanı Fidan, “Batılı bazı müttefiklerimizin Ermenistan’ı yönlendirirken daha isabetli tavsiyelerde bulunmaları gerekiyor. Yoksa bölgenin gerçekliğine uygun olmayan, dışardan verilen tavsiyeler ve destekler maalesef çözüm yerine daha fazla kaosu ve gözyaşını getirmekte.” ifadelerini kullanarak, “Bu son operasyon Güney Kafkasya’da istikrar ve normalleşme için yeni bir fırsat penceresi aralamıştır. Vakit varken bu fırsatı Ermenistan daha iyi değerlendirmeli.” dedi.

ABD’de diplomasi trafiği

Bakan Fidan, ABD’deki temaslarına ilişkin olarak, “BM Genel Kurulu haftası, dışişleri bakanları için de yoğun bir diplomasi trafiğinin yaşandığı bir haftadır. Biz de bu süre zarfında birçok ikili ve çok taraflı görüşme yaptık. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile samimi ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Sır değil, ABD ile anlaşmazlıklarımızın olduğu bazı konular var. Bunları, ciddi müttefiklik ilişkisi içerisinde ve karşılıklı saygı temelinde ele almaktayız.” ifadelerini kullandı.

”Barışın tesis edilmesi için İslam dünyasının bir araya gelmesi şart”

İslamofobi’yle mücadeleye ilişkin olarak da konuşan Bakan Fidan, “Avrupa’da artan bir İslam karşıtlığı var. Görüşmelerde gündeme getirdik. Dünyada barışın tesis edilmesi için İslam dünyasının bir araya gelmesi şart. Gelecekte, İslam düşmanlığına, ırkçılığa veya yabancı düşmanlığına yer yok. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yeniden yapılandırılması zaruret haline gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir