Ozan Bingöl: Seçimden sonra canımız fena yanacak

Ekonomik krizin faturasının yerel seçimlerden sonra çok daha ağır şekilde halkın önüne çıkacağını belirten vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, “Asıl sıkı maliye tedbirleri seçim sonrasında olacak. Canımız fena yanacak, zamları iliklerimize kadar hissedeceğiz. En büyük mali tedbir olarak, çalışan maaşlarının artışındaki sınırlamalar karşımıza çıkacak” dedi.

Sözcü’den Hülya K. Oruçoğlu’na konuşan Ozan Bingöl, önümüzdeki süreçte tüketici kredilerinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, harçlar, ek gayrimenkul ve bazı Özel Tüketim Vergi (ÖTV) kalemlerinde artışlar olabileceğine dikkat çekti. Bingöl, “Çünkü Orta Vadeli Plan’a (OVP) göre bu yıl sonundaki bütçe açığı yaklaşık 1.6 trilyon lira olarak öngörülüyor. Bu kadar büyük açık rakam; vergi artışlarının devam edeceğinin en güçlü sinyali” dedi.

Bingöl şöyle devam etti: “Eylül ve ekimde enflasyon ‘0′ dahi gelse 2023 yılı Yeniden Değerleme Oranı (YDO) yüzde 55’in üzerinde olacak. Bu da 2024’te vergi, harç ve cezalara en iyimser tahmin ile yüzde 55’in üzerinde zam demek. Yüksek YDO ile vergi ve cezalarını artırmak, 2023’ün yüksek enflasyonunun bir kısmını 2024’e sürüklemek sonucunu da doğuracak. Örneğin 2022’de üç yıl ve üzeri bir pasaport harcı 1.478,30 TL idi, 2023’te 4.943,50 TL’ye çıktı. 2024’te en iyimser tahminle yaklaşık 7.645 lira olacak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x