Tatar’dan BM Genel Sekreteri’ne: KKTC tanınmadan müzakere olmaz”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile dün New York’ta bir araya geldi. Tatar, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununda çözümün iki devletin işbirliği ile olacağını kaydetti.

BM Genel Kurulu açılışı dolayısıyla New York’ta bulunan Tatar, Genel Sekreter Guterres ile görüşmesinin ardından Türkevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Guterres’in Kıbrıs’taki gerçekleri gördüğünü belirten Tatar, “Nerede bir ilişki geliştirmeye çalışsak, Rumlar “KKTC ile ilişkileri geliştiremezsiniz, eğer geliştirirseniz şunu yaparız bunu yaparız” diye tehditlerle engellemeye çalışıyor. Bu zihniyet, bu anlayış bu çağda kabul edilemez. Türkiye’nin de desteğiyle haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdürmenin azmi içerisindeyiz” dedi. BM çerçevesindeki Kıbrıs müzakerelerinin ancak KKTC’nin egemen eşitliği ve uluslararası statüsünün tanınmasıyla başlayacağını vurgulayan Tatar, “Genel Sekreter Kıbrıs’taki gerçekleri gördü. Umarım BM Güvenlik Konseyi de görür” diye konuştu. Tatar, görüşmede, BM Barış Gücü askerleri ile Pile köy yolunda yaşanan krizin gündeme gelmediğini kaydetti.  

MÜZAKERE ZEMİNİ YOK

BM Genel Sekreteri, Tatar’dan önce Rum lider Nikos Hristodulidis ile görüştü. Rum lider ise, Tatar’ın aksine, federasyon temelli müzakere istediğini söyledi, Genel Sekreter’den özel temsilci atamasını talep etti. Rum liderin taleplerinde bir değişiklik olmaması, Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için taraflar arasında ortak bir zemin olmadığını da gösterdi. 

BİLGİ NOTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu açılışında yaptığı konuşmada, dünya devletlerini KKTC’yi tanımaya davet etti. Türkiye ve KKTC, Kıbrıs’ta federasyon müzakerelerinin 2017’de Rumların İsviçre’deki zirvede masayı terk etmesiyle sona erdiğini belirterek, iki devletli çözüm politikası takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir